Microsemi Power Products APTGT50DA170T1G
APTGT50DA170T1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT50DA170T1G
Brief Description
IGBT 1700V 75A 312W SP1
Datasheet Download
APTGT50DA170T1G.pdf
Availability of APTGT50DA170T1G
QUANTITY
APTGT50DA170T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT50DA170T1G
Internal Part NumberEIS-APTGT50DA170T1G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max312W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.4nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT50DA170T1G
Related LinksAPTGT50, APTGT50DA170T1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT50DA170T1G Details Description
Related parts for APTGT50DA170T1G
CONN HDR DUAL 46POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 4/5AA W/TAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN ASSY, STANDARD EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf