Microsemi Power Products APTGT50DH170TG
APTGT50DH170TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGT50DH170TG
Brief Description
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP4
Datasheet Download
APTGT50DH170TG.pdf
Availability of APTGT50DH170TG
QUANTITY
APTGT50DH170TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT50DH170TG
Internal Part NumberEIS-APTGT50DH170TG
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationAsymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max312W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.4nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT50DH170TG
Related LinksAPTGT50, APTGT50DH170TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT50DH170TG Details Description
Related parts for APTGT50DH170TG
MICROGRABBER THIN ONE END RED datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SIDE-LOOKING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 309 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf