Microsemi Power Products APTGT600DA60G
APTGT600DA60G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT600DA60G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 700A 2300W SP6
Datasheet Download
APTGT600DA60G.pdf
Availability of APTGT600DA60G
QUANTITY
APTGT600DA60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT600DA60G
Internal Part NumberEIS-APTGT600DA60G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max2300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)750µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce49nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT600DA60G
Related LinksAPTGT6, APTGT600DA60G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT600DA60G Details Description
Related parts for APTGT600DA60G
TERM BLOCK DISCONNECT GRAY datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 32MHZ RRO 24HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 479POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf