Amphenol Industrial GTCL06F-32-31S
GTCL06F-32-31S picture photo
Mfg. Part Number
GTCL06F-32-31S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTCL06F-32-31S.pdf
Availability of GTCL06F-32-31S
QUANTITY
GTCL06F-32-31S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCL06F-32-31S
Internal Part NumberEIS-GTCL06F-32-31S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp, Flame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCL06F-32-31S
Related LinksGTCL06F, GTCL06F-32-31S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTCL06F-32-31S Details Description
Related parts for GTCL06F-32-31S
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD523 datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf