Microsemi Power Products APTGT600DA60G
APTGT600DA60G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT600DA60G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 700A 2300W SP6
Datasheet Download
APTGT600DA60G.pdf
Availability of APTGT600DA60G
QUANTITY
APTGT600DA60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT600DA60G
Internal Part NumberEIS-APTGT600DA60G
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max2300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)750µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce49nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT600DA60G
Related LinksAPTGT6, APTGT600DA60G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT600DA60G Details Description
Related parts for APTGT600DA60G
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 14A TO-3P datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP RF/IF DIFF 16LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf