Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
FH34SRJ-22S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 22POS .5MM
Datasheet Download
FH34SRJ-22S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SRJ-22S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions22
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SRJ-22, FH34SRJ-22S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-22S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V EMD4 datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 40A 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS STR datasheet.pdf
VERTICAL CORD CLIPS datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HEX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1380B 19V QR CTLR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 33V 60W datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 50MHz, 144-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf