Microsemi Power Products APTGT75DA120T1G
APTGT75DA120T1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT75DA120T1G
Brief Description
IGBT 1200V 110A 357W SP1
Datasheet Download
APTGT75DA120T1G.pdf
Availability of APTGT75DA120T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT75DA120T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT75DA120T1G
Internal Part NumberEIS-APTGT75DA120T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)110A
Power - Max357W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.34nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT75DA120T1G
Related LinksAPTGT75, APTGT75DA120T1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT75DA120T1G Details Description
Related parts for APTGT75DA120T1G
PATCHCORD VIDEO STD 8' YELLOW datasheet.pdf
RESONATOR CER 27.00MHZ SMD datasheet.pdf
HEATSINK 17X17X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 5.00K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf