Microsemi Power Products APTM100DSK35T3G
APTM100DSK35T3G picture photo
Mfg. Part Number
APTM100DSK35T3G
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 1000V 22A SP3
Datasheet Download
APTM100DSK35T3G.pdf
Availability of APTM100DSK35T3G
QUANTITY
APTM100DSK35T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTM100DSK35T3G
Internal Part NumberEIS-APTM100DSK35T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSP3F Plastic Frame Update 16/Jul/2015
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingBulk
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs186nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5200pF @ 25V
Power - Max390W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP3
Supplier Device PackageSP3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTM100DSK35T3G
Related LinksAPTM100, APTM100DSK35T3G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTM100DSK35T3G Details Description
Related parts for APTM100DSK35T3G
CONN RCPT 66POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
SOCKET SB 5412 ASY datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 34MM datasheet.pdf