Microsemi Power Products APTM100TA35FPG
APTM100TA35FPG picture photo
Mfg. Part Number
APTM100TA35FPG
Brief Description
MOSFET 6N-CH 1000V 22A SP6-P
Datasheet Download
APTM100TA35FPG.pdf
Availability of APTM100TA35FPG
QUANTITY
APTM100TA35FPG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTM100TA35FPG
Internal Part NumberEIS-APTM100TA35FPG
PackagingBulk
FET Type6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs186nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5200pF @ 25V
Power - Max390W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6-P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTM100TA35FPG
Related LinksAPTM100, APTM100TA35FPG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTM100TA35FPG Details Description
Related parts for APTM100TA35FPG
CONN RECPT/CAP 12POS UMNL-II 2PC datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 660NH 17A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf