Diodes Incorporated APX358SG-13
APX358SG-13 picture photo
Mfg. Part Number
APX358SG-13
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOP
Datasheet Download
APX358SG-13.pdf
Availability of APX358SG-13
QUANTITY
APX358SG-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of APX358SG-13
Internal Part NumberEIS-APX358SG-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate1 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias15nA
Voltage - Input Offset1.7mV
Current - Supply190µA
Current - Output / Channel90mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APX358SG-13
Related LinksAPX35, APX358SG-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
APX358SG-13 Details Description
Related parts for APX358SG-13
SPEAKER 8 OHM .2W 13MM ROUND datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
RES 12.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 47 OHM 7SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf