United Chemi-Con APXC100ARA820MF60G
APXC100ARA820MF60G picture photo
Mfg. Part Number
APXC100ARA820MF60G
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
APXC100ARA820MF60G.pdf
Availability of APXC100ARA820MF60G
QUANTITY
APXC100ARA820MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXC100ARA820MF60G
Internal Part NumberEIS-APXC100ARA820MF60G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXC100ARA820MF60G
Related LinksAPXC100AR, APXC100ARA820MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXC100ARA820MF60G Details Description
Related parts for APXC100ARA820MF60G
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 256K CONFIG MEM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/32" BK 25' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9POS 1MM 2" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf