United Chemi-Con APXC6R3ARA181MF60G
APXC6R3ARA181MF60G picture photo
Mfg. Part Number
APXC6R3ARA181MF60G
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
APXC6R3ARA181MF60G.pdf
Availability of APXC6R3ARA181MF60G
QUANTITY
APXC6R3ARA181MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXC6R3ARA181MF60G
Internal Part NumberEIS-APXC6R3ARA181MF60G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.58A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXC6R3ARA181MF60G
Related LinksAPXC6R3AR, APXC6R3ARA181MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXC6R3ARA181MF60G Details Description
Related parts for APXC6R3ARA181MF60G
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
IC RTC ELAPSED CNT PAR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 14AWG WHT SHLD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 27 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
MICRO 15C P 10" WHT JACKS datasheet.pdf