AVX Corporation HR01914J
HR01914J picture photo
Mfg. Part Number
HR01914J
Brief Description
RESISTOR 910K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01914J.pdf
Availability of HR01914J
QUANTITY
HR01914J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01914J
Internal Part NumberEIS-HR01914J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01914J
Related LinksHR01, HR01914J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01914J Details Description
Related parts for HR01914J
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 350KOHM 25C datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CABLE AMC - TNC JACK IP67 200MM datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
47UF 100V 10X25MM 85C 3000H datasheet.pdf