United Chemi-Con APXD100ARA560MF61G
APXD100ARA560MF61G picture photo
Mfg. Part Number
APXD100ARA560MF61G
Brief Description
CAP POLYMER 56UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
APXD100ARA560MF61G.pdf
Availability of APXD100ARA560MF61G
QUANTITY
APXD100ARA560MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXD100ARA560MF61G
Internal Part NumberEIS-APXD100ARA560MF61G
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXD100ARA560MF61G
Related LinksAPXD100AR, APXD100ARA560MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXD100ARA560MF61G Details Description
Related parts for APXD100ARA560MF61G
IC INVRTR SCMTT-TRGG DUAL 6DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP PTFE 3.3PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf
CONN 40POS .1X.1 IDC RIBBON PCB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
High Accuracy anyCAP⑩ Adjustable 200 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf