United Chemi-Con APXE100ARA221MH70G
APXE100ARA221MH70G picture photo
Mfg. Part Number
APXE100ARA221MH70G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
APXE100ARA221MH70G.pdf
Availability of APXE100ARA221MH70G
QUANTITY
APXE100ARA221MH70G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE100ARA221MH70G
Internal Part NumberEIS-APXE100ARA221MH70G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE100ARA221MH70G
Related LinksAPXE100AR, APXE100ARA221MH70G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE100ARA221MH70G Details Description
Related parts for APXE100ARA221MH70G
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf