United Chemi-Con APXE160ARA101MF80G
APXE160ARA101MF80G picture photo
Mfg. Part Number
APXE160ARA101MF80G
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
APXE160ARA101MF80G.pdf
Availability of APXE160ARA101MF80G
QUANTITY
APXE160ARA101MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE160ARA101MF80G
Internal Part NumberEIS-APXE160ARA101MF80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE160ARA101MF80G
Related LinksAPXE160AR, APXE160ARA101MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE160ARA101MF80G Details Description
Related parts for APXE160ARA101MF80G
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIREWALL 16 PIN CONTACT RING datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf