United Chemi-Con APXE160ARA151MH80G
APXE160ARA151MH80G picture photo
Mfg. Part Number
APXE160ARA151MH80G
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
APXE160ARA151MH80G.pdf
Availability of APXE160ARA151MH80G
QUANTITY
APXE160ARA151MH80G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE160ARA151MH80G
Internal Part NumberEIS-APXE160ARA151MH80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE160ARA151MH80G
Related LinksAPXE160AR, APXE160ARA151MH80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE160ARA151MH80G Details Description
Related parts for APXE160ARA151MH80G
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
D SUB FE PCR 17W2_30 A S4 CONTAC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf