United Chemi-Con APXH4R0ARA221MH70G
APXH4R0ARA221MH70G picture photo
Mfg. Part Number
APXH4R0ARA221MH70G
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
APXH4R0ARA221MH70G.pdf
Availability of APXH4R0ARA221MH70G
QUANTITY
APXH4R0ARA221MH70G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXH4R0ARA221MH70G
Internal Part NumberEIS-APXH4R0ARA221MH70G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.02A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXH4R0ARA221MH70G
Related LinksAPXH4R0AR, APXH4R0ARA221MH70G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXH4R0ARA221MH70G Details Description
Related parts for APXH4R0ARA221MH70G
IC CCD SGNL PROC 28MHZ 48-LQFP datasheet.pdf
COIL CHOKE 15MH 1.3A PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 4POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
REPLACEMNT HEAD ONLY BALLAST&SW datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC SIP 1W 12V TO +/-9V datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO 1MA 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf