Amphenol Aerospace Operations D38999/20FH55SD
D38999/20FH55SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FH55SD.pdf
Availability of D38999/20FH55SD
QUANTITY
D38999/20FH55SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55SD
Related LinksD38999/, D38999/20FH55SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FH55SD Details Description
Related parts for D38999/20FH55SD
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR 80MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON BLACK datasheet.pdf
BLADE TORX T30 4" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE CHIP datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RC ENCLOS. SOLID 4U/1/2 19"/420 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf