Panasonic Electronic Components EXB-D10C562J
EXB-D10C562J picture photo
Mfg. Part Number
EXB-D10C562J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1206
Datasheet Download
EXB-D10C562J.pdf
Availability of EXB-D10C562J
QUANTITY
EXB-D10C562J Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-D10C562J
Internal Part NumberEIS-EXB-D10C562J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins10
Power Per Element50mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-D10C562J
Related LinksEXB-D1, EXB-D10C562J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-D10C562J Details Description
Related parts for EXB-D10C562J
JUMPER-H1500TR/A2015Y/X 4" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.475" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf