United Chemi-Con APXH6R3ARA820MF60G
APXH6R3ARA820MF60G picture photo
Mfg. Part Number
APXH6R3ARA820MF60G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
APXH6R3ARA820MF60G.pdf
Availability of APXH6R3ARA820MF60G
QUANTITY
APXH6R3ARA820MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXH6R3ARA820MF60G
Internal Part NumberEIS-APXH6R3ARA820MF60G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXH6R3ARA820MF60G
Related LinksAPXH6R3AR, APXH6R3ARA820MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXH6R3ARA820MF60G Details Description
Related parts for APXH6R3ARA820MF60G
BOX ABS ALMOND 4.15"L X 2.4"W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 10K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM TWI 28TSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPTIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE 200A 1000V 1SHT AR datasheet.pdf