AVX Corporation AQ115A101JS1WE
AQ115A101JS1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ115A101JS1WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ115A101JS1WE.pdf
Availability of AQ115A101JS1WE
QUANTITY
AQ115A101JS1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ115A101JS1WE
Internal Part NumberEIS-AQ115A101JS1WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ115A101JS1WE
Related LinksAQ115A1, AQ115A101JS1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ115A101JS1WE Details Description
Related parts for AQ115A101JS1WE
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 75W 2.5V 30A datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO201 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 18AWG 100' datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf