AVX Corporation AQ115A121JA1BE
AQ115A121JA1BE picture photo
Mfg. Part Number
AQ115A121JA1BE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ115A121JA1BE.pdf
Availability of AQ115A121JA1BE
QUANTITY
AQ115A121JA1BE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ115A121JA1BE
Internal Part NumberEIS-AQ115A121JA1BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ115A121JA1BE
Related LinksAQ115A1, AQ115A121JA1BE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ115A121JA1BE Details Description
Related parts for AQ115A121JA1BE
CAP CER 1.5PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 5.94X5.8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
LCD DISPLAY 320X240 NO TCHSCREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCO W/BUFFER AMP 24SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf