AVX Corporation AQ115A471JA1WE
AQ115A471JA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ115A471JA1WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ115A471JA1WE.pdf
Availability of AQ115A471JA1WE
QUANTITY
AQ115A471JA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ115A471JA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ115A471JA1WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ115A471JA1WE
Related LinksAQ115A4, AQ115A471JA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ115A471JA1WE Details Description
Related parts for AQ115A471JA1WE
CAP CER 3700PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER NON-TURN 15090R datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf