AVX Corporation AQ11EA1R5BA1ME
AQ11EA1R5BA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EA1R5BA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EA1R5BA1ME.pdf
Availability of AQ11EA1R5BA1ME
QUANTITY
AQ11EA1R5BA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EA1R5BA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EA1R5BA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EA1R5BA1ME
Related LinksAQ11EA1, AQ11EA1R5BA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EA1R5BA1ME Details Description
Related parts for AQ11EA1R5BA1ME
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 12V datasheet.pdf
RES 10K OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf
BUZZER 120VAC PNL MNT RED datasheet.pdf