TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-19SC-LC
DTS26W25-19SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-19SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS26W25-19SC-LC.pdf
Availability of DTS26W25-19SC-LC
QUANTITY
DTS26W25-19SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-19SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-19SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-19SC-LC
Related LinksDTS26W25, DTS26W25-19SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-19SC-LC Details Description
Related parts for DTS26W25-19SC-LC
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf