AVX Corporation AQ11EA560GA1ME
AQ11EA560GA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EA560GA1ME
Brief Description
CAP CER 56PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EA560GA1ME.pdf
Availability of AQ11EA560GA1ME
QUANTITY
AQ11EA560GA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EA560GA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EA560GA1ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EA560GA1ME
Related LinksAQ11EA5, AQ11EA560GA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EA560GA1ME Details Description
Related parts for AQ11EA560GA1ME
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER OPN DRN 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG BLADE TYPE 41POS GOLD datasheet.pdf