AVX Corporation AQ11EA820FA1WE
AQ11EA820FA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EA820FA1WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EA820FA1WE.pdf
Availability of AQ11EA820FA1WE
QUANTITY
AQ11EA820FA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EA820FA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ11EA820FA1WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EA820FA1WE
Related LinksAQ11EA8, AQ11EA820FA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EA820FA1WE Details Description
Related parts for AQ11EA820FA1WE
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf