AVX Corporation AQ11EM0R6BA1ME
AQ11EM0R6BA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM0R6BA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM0R6BA1ME.pdf
Availability of AQ11EM0R6BA1ME
QUANTITY
AQ11EM0R6BA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM0R6BA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM0R6BA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM0R6BA1ME
Related LinksAQ11EM0, AQ11EM0R6BA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM0R6BA1ME Details Description
Related parts for AQ11EM0R6BA1ME
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf