AVX Corporation AQ11EM101KA7ME
AQ11EM101KA7ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM101KA7ME
Brief Description
CAP CER 100PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM101KA7ME.pdf
Availability of AQ11EM101KA7ME
QUANTITY
AQ11EM101KA7ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM101KA7ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM101KA7ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM101KA7ME
Related LinksAQ11EM1, AQ11EM101KA7ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM101KA7ME Details Description
Related parts for AQ11EM101KA7ME
IC CTRLR BUCK 3PH VRM 9.0 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.38"X100' POLY NAT datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST LP 6XSON datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf