AVX Corporation AQ11EM3R3BA1ME
AQ11EM3R3BA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM3R3BA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM3R3BA1ME.pdf
Availability of AQ11EM3R3BA1ME
QUANTITY
AQ11EM3R3BA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM3R3BA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM3R3BA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM3R3BA1ME
Related LinksAQ11EM3, AQ11EM3R3BA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM3R3BA1ME Details Description
Related parts for AQ11EM3R3BA1ME
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIN RAIL BRACKET FOR HWS15/HWS30 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 20-26AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf