AVX Corporation AQ125A102FAJWE
AQ125A102FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A102FAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A102FAJWE.pdf
Availability of AQ125A102FAJWE
QUANTITY
AQ125A102FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A102FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ125A102FAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A102FAJWE
Related LinksAQ125A1, AQ125A102FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A102FAJWE Details Description
Related parts for AQ125A102FAJWE
TOOL CERTI-CRIMP 20-24AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MIRROR FOR 44" CURTAIN FR SURF datasheet.pdf