SiTIME SIT9001AC-2-33E5
SIT9001AC-2-33E5 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-2-33E5
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V
Datasheet Download
SIT9001AC-2-33E5.pdf
Availability of SIT9001AC-2-33E5
QUANTITY
SIT9001AC-2-33E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-2-33E5
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-2-33E5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)34mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-2-33E5
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-2-33E5 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-2-33E5 Details Description
Related parts for SIT9001AC-2-33E5
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A SMA datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128K MEMORY 100-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
MOD IMX287 128MB FLASH datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 157MA 16 OHM SMD datasheet.pdf