AVX Corporation AQ125A151JAJME
AQ125A151JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A151JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A151JAJME.pdf
Availability of AQ125A151JAJME
QUANTITY
AQ125A151JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A151JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ125A151JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A151JAJME
Related LinksAQ125A1, AQ125A151JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A151JAJME Details Description
Related parts for AQ125A151JAJME
IC 16-BIT BUS TXRX 48-SSOP datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
NG GIC 3.3 REC CONTACT TIN PLATE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf