AVX Corporation AQ125A221FAJME\500
AQ125A221FAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A221FAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A221FAJME\500.pdf
Availability of AQ125A221FAJME\500
QUANTITY
AQ125A221FAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A221FAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ125A221FAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A221FAJME\500
Related LinksAQ125A221, AQ125A221FAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A221FAJME\500 Details Description
Related parts for AQ125A221FAJME\500
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MC6 UNIV AC/DC RELAY OSSDS SFTY datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
WRITE-ON SELF-LAM WIRE MARKER datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf