AVX Corporation AQ12EA0R9BAJWE
AQ12EA0R9BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA0R9BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA0R9BAJWE.pdf
Availability of AQ12EA0R9BAJWE
QUANTITY
AQ12EA0R9BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA0R9BAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA0R9BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA0R9BAJWE
Related LinksAQ12EA0, AQ12EA0R9BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA0R9BAJWE Details Description
Related parts for AQ12EA0R9BAJWE
MOSFET N-CH 1200V 0.6A TO-251 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf