AVX Corporation AQ12EA100FAJME\500
AQ12EA100FAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA100FAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA100FAJME\500.pdf
Availability of AQ12EA100FAJME\500
QUANTITY
AQ12EA100FAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA100FAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EA100FAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA100FAJME\500
Related LinksAQ12EA100, AQ12EA100FAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA100FAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EA100FAJME\500
TRANSDUCER 250# PRES 4-20MA datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 24" 8218 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO SC datasheet.pdf
SNSW 0.1A .110 NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917 datasheet.pdf