AVX Corporation AQ12EA120JAJME
AQ12EA120JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA120JAJME
Brief Description
CAP CER 12PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA120JAJME.pdf
Availability of AQ12EA120JAJME
QUANTITY
AQ12EA120JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA120JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA120JAJME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA120JAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA120JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA120JAJME Details Description
Related parts for AQ12EA120JAJME
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
5IN NOM SWIVEL MED DUTY CASTER:P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP DF60 8AWG datasheet.pdf