TDK Corporation MLF1608E8R2MTD25
MLF1608E8R2MTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608E8R2MTD25
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
MLF1608E8R2MTD25.pdf
Availability of MLF1608E8R2MTD25
QUANTITY
MLF1608E8R2MTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608E8R2MTD25
Internal Part NumberEIS-MLF1608E8R2MTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLF
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating10mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608E8R2MTD25
Related LinksMLF1608E, MLF1608E8R2MTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608E8R2MTD25 Details Description
Related parts for MLF1608E8R2MTD25
CONVERTER DC-DC 12W 12V SGL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
REPLACE 3 STEP CASSETTES BLACK datasheet.pdf
IC EQUAL CBL ADAPT 1.5GBPS 16LLP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-18AWG BLUE datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERR BEAD 2.5 KOHM 0.2A 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 11PS SMD R/A TIN datasheet.pdf