AVX Corporation AQ12EA160JAJME
AQ12EA160JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA160JAJME
Brief Description
CAP CER 16PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA160JAJME.pdf
Availability of AQ12EA160JAJME
QUANTITY
AQ12EA160JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA160JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA160JAJME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA160JAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA160JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA160JAJME Details Description
Related parts for AQ12EA160JAJME
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.23UH SMD datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 950MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf