AVX Corporation AQ12EA300FAJME
AQ12EA300FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA300FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA300FAJME.pdf
Availability of AQ12EA300FAJME
QUANTITY
AQ12EA300FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA300FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA300FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA300FAJME
Related LinksAQ12EA3, AQ12EA300FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA300FAJME Details Description
Related parts for AQ12EA300FAJME
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.42A 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf