AVX Corporation AQ12EA360GAJME\500
AQ12EA360GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA360GAJME\500
Brief Description
CAP CER 36PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA360GAJME\500.pdf
Availability of AQ12EA360GAJME\500
QUANTITY
AQ12EA360GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA360GAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EA360GAJME\500
Standard Package500
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA360GAJME\500
Related LinksAQ12EA360, AQ12EA360GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA360GAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EA360GAJME\500
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THRU-BEAM NPN COATED 2M CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf