AVX Corporation AQ12EA470GAJME
AQ12EA470GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA470GAJME
Brief Description
CAP CER 47PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA470GAJME.pdf
Availability of AQ12EA470GAJME
QUANTITY
AQ12EA470GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA470GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA470GAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA470GAJME
Related LinksAQ12EA4, AQ12EA470GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA470GAJME Details Description
Related parts for AQ12EA470GAJME
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 15A 100V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN SMD HDR W/S PEG TIN 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf