Yageo RT1206CRE0714RL
RT1206CRE0714RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0714RL
Brief Description
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0714RL.pdf
Availability of RT1206CRE0714RL
QUANTITY
RT1206CRE0714RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0714RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0714RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0714RL
Related LinksRT1206C, RT1206CRE0714RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0714RL Details Description
Related parts for RT1206CRE0714RL
IC CONTROLLER GEODE OHCI 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 2.3A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 41A IPAK-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+24S+5P datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 2KV Y5U NONSTND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 620 OHM 16SOIC datasheet.pdf