AVX Corporation AQ12EA6R2BAJBE
AQ12EA6R2BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA6R2BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA6R2BAJBE.pdf
Availability of AQ12EA6R2BAJBE
QUANTITY
AQ12EA6R2BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA6R2BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA6R2BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA6R2BAJBE
Related LinksAQ12EA6, AQ12EA6R2BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA6R2BAJBE Details Description
Related parts for AQ12EA6R2BAJBE
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
FELCOM POWER ENTRY MOD W FILTER datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 80 AMP MODULE TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 15.4M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 322MA 2 OHM SMD datasheet.pdf