AVX Corporation AQ12EA820FAJME\500
AQ12EA820FAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA820FAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA820FAJME\500.pdf
Availability of AQ12EA820FAJME\500
QUANTITY
AQ12EA820FAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA820FAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EA820FAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA820FAJME\500
Related LinksAQ12EA820, AQ12EA820FAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA820FAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EA820FAJME\500
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC IQ DEMODULATOR 48VQFN datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 3POS TIN datasheet.pdf
BREATHER KIT datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf