Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA140FA120
VS-HFA140FA120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA140FA120
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 70A SOT227
Datasheet Download
VS-HFA140FA120.pdf
Availability of VS-HFA140FA120
QUANTITY
VS-HFA140FA120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA140FA120
Internal Part NumberEIS-VS-HFA140FA120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 140A
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If*
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA140FA120
Related LinksVS-HFA1, VS-HFA140FA120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA140FA120 Details Description
Related parts for VS-HFA140FA120
SWITCH NAVIGATION 4DIR CNTR PUSH datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 59MM datasheet.pdf
IC TDM/PACKET TRANSPORT datasheet.pdf
RJI CABLE RJ45 PUSHPULL IP20 5M datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 5P YLW datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf