AVX Corporation AQ12EM160FAJME\250V
AQ12EM160FAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM160FAJME\250V
Brief Description
CAP CER 16PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM160FAJME\250V.pdf
Availability of AQ12EM160FAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ12EM160FAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ12EM160FAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ12EM160FAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ12EM160FAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM160FAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ12EM160FAJME\250V
Standard Package250
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM160FAJME\250V
Related LinksAQ12EM160, AQ12EM160FAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM160FAJME\250V Details Description
Related parts for AQ12EM160FAJME\250V
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONTACT TIN SOCKET 16-18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 2.92MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MOUNT SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 120POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
CLO,STR,TLN,NIE datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC datasheet.pdf