AVX Corporation AQ12EM360GAJME
AQ12EM360GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM360GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM360GAJME.pdf
Availability of AQ12EM360GAJME
QUANTITY
AQ12EM360GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM360GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM360GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM360GAJME
Related LinksAQ12EM3, AQ12EM360GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM360GAJME Details Description
Related parts for AQ12EM360GAJME
IC DELAY LINE 8NS 8UMAX datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 50K RHEO 10DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
EVAL KIT MAX5980 datasheet.pdf
CABLE PULL LIMIT SW BLUE BODY datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FERR BEAD 75 OHM 1A 0805 SMD datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 3WR datasheet.pdf