AVX Corporation AQ12EM360GAJME
AQ12EM360GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM360GAJME
Brief Description
CAP CER 36PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM360GAJME.pdf
Availability of AQ12EM360GAJME
QUANTITY
AQ12EM360GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM360GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM360GAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM360GAJME
Related LinksAQ12EM3, AQ12EM360GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM360GAJME Details Description
Related parts for AQ12EM360GAJME
IC TRANSCEIVER 5V RS232 24 TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf